Home / Haber / Proje Tanıtımı 28 Kasım 2014

Proje Tanıtımı 28 Kasım 2014

Yeşil Barış Hareketi’nin “Sosyal Sorumluluk” Projesi “TENEKE ÇOCUK” 28 Kasım Cuma akşamı, Dayanışma Evi’nde gerçekleştirilen tanıtım ve açılışla artık yaşamımıza kazandırıldı.

Yeşil Barış Hareketi’nin “Cans for Kids” örgütü ile “Together We CAN” adlı EEA fikir projesinden yola çıkarak ortaya çıkardığı “TENEKE ÇOCUK” projesi ülkemiz adına önemli bir adım olacak.

Henüz sağlıklı bir “Atık Politikası” oluşturulamayan ülkemizin atık sorunun, ayrıştırarak toplama ve geridönüşümle çözülebileceği gerçeğinden yola çıkan Yeşil Barış Hareketi herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. YBH başkanı Doğan Sahir ile Teneke Çocuk ekibinden Tuğberk Kaya birer konuşma yaptılar. Çevre Bakanı Dr Hakan Dinçyürek, Sağlık Bakanı Dr Ahmet Gülle, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, YDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Gamze Mocan da katıldığı nezih bir kalabalık önünde gerçekleşen açılış ve tanıtım etkinliğinde proje ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Proje ile, kullanılmış alüminyum meşrubat kutuları toplanıp, elde edilecek gelirle hastanelerimizin “Çocuk Bölümleri”nin gereksinimi olan cihaz ve donanımların alınmasına katkıda bulunulacaktır. Tanıtımın ardından, projeye sponsor olan ve katkı koyan MESAS Direktörü “Özalp Nailer”e, “Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği”ne, “PEM Reklam ve Pazarlama Ltd.”e ve “Lefkoşa Türk Belediyesi”ne teşekkür belgeleri verildi.

Doğan Sahir

“Yeşil Barış Hareketi (YBH) 1988 yılında kurulurken, çevre sorunlarına dikkat çekmek, insanların sorumluluklarının ne olduğu konusunda farkındalık yaratmak, çözümler üretmek için yola çıktı. Derneğimiz, ülkemizde kurulan ilk çevre örgütü olarak çeyrek asırı aşkın bir süredir gönülle, gönüllülükle ve gönüllülerle sayısız projelere imza koydu. YBH projelerinin kaynağını genellikle kendi yaratmış, ürettiği sonuçlar ise öncü olmuştur. Ülkede ilk “EKO Festival”i gerçekleştirmekle YBH, Kıbrıs lalelerinin (Tulipa Cypria-Medoş) sonsuza dek korunması ve yaşatılması sorumluluğunun sahiplenilmesini sağladı.

Çevre adı ile özetlediğimiz yaşam ortamını insanlar orada yaşayan tüm diğer canlılarla birlikte paylaşmaktadır. Üstelik yaşamımızın ve yaşam kalitemizin sürdürülebilir olabilmesi için burada yaşayan bütün canlılar olarak birbirimize ihtiyacımız vardır. Çevreye sınır biçilemez, ne dine ne dile, ne de bır ırka mal edilemez. Çevre bir bütündür ve o hepimizin evidir ona sahip çıkmalıyız. Ama ne yazık ki, yaşayabileceğimiz tek yer olan dünyayı insanlar atıklarıyla kirleterek, kaynaklarını arsızca tüketerek kendi yaşam ortamlarını elleriyle yok ediyorlar.

Hep birlikte buna dur demeliyiz. Yaşayabilmek için birlikte çalışabilmeye, birlikte çalışabilmek için de güven geliştirmeye gereksinimimiz vardır. İşte “Together We CAN” projesi ile bir araya geldiğimiz “Can for Kids” derneği ile ülkemizde dünyamız adına örnek bir birliktelik gerçekleştirdik. Dünyalı olma sorumluluğu ile bize bir fırsat yaratan EEA düya için birşeyler yapabilmemize vesile oldu. “Cans for Kids”e ve EEA’ya teşekkürler.

Tuğberk Kaya

Yeşil Barış Hareketi olarak her zaman elle tutulur somut projeler gerçekleştirdik. “Together We CAN” ile yaptığımız çalışmaların kağıt üstünde kalmasını, Yeşil Barış Hareketi olarak yeterli görmedik ve yakaladığımız ivmeyi değerlendirip kendimize daha ileri hedefler koyduk. ülkemizde her yana şaçılan ve doğada yıllarca bozulmadan büyük bir kirlilik olarak biriken kullanılmış aleminyum meşrubat kutularını toplayıp değerlendirme işini yaşama kazandırmaya karar verdik.

“Teneke Çocuk” adını verdiğimiz projemiz böyle doğdu. Ancak doğmakla kalmadı, bu fikri paylaştığımız herkes hiç tereddütsüz destek çıkarak “Together We CAN” ile ortaya çıkan kıvılcımı bir anda meşaleye çevirdi. İnsanların gönüllülükle sahip çıkarak ortaya koyduğu bu dayanışma, yıllarca emek vererek geliştirmeyi başardığımız güvenle Yeşil Barış Hareketinin organizasyonu ile somut adımlarla hayat buldu.

Yeşil Barış Hareketi olarak duyarlı, azimli ve istekli bir ekibimiz var.

• Duyarlıyız çünkü geri dönüşüm doğal kaynaklarımızın tüketimini azaltarak doğanın dengesini koruymaya yardımcı olacaktır.
• Azimliyiz, uzun saatler boyu süren toplarımızda Teneke Çocuk projemizin mükemmel ve uzun vadeli olması için her küçük detayına kadar planladık.
• Kararlılığımız ve toplumun katkısı sayesinde Teneke Çocuk’un büyüyerek hem çevre bilinci oluşturacağı hem de hastahanedeki çocuk bölümüne yardımda bulnuacağımız için ise istekliyiz.
Projemizin birinci aşaması Lefkoşa’da başlayacak. Kazanacağımız deneyim ve tecrübe ile Teneke Çocuk’u Lefkoşa’dan Mağusa’ya, Mağusa’dan Girne’ye ve bütün ülkeye taşımayı planlıyoruz. Bir teneke kutu doğada 200-250 yılda kaybolduğundan projenin ada çapına yayılması sadece ülkemize değil Dünya’da yararlı olacaktır.

Projemize

• Teneke Çocuk Toplayıcısı

• Teneke Çocuk Gönüllüsü

• Teneke EV Sahibi olarak, katkıda bulunabilirsiniz

Çevre sağlığı adına doğru alışkanlıklar kazandırmanın yanı sıra, çocuklarımızın sağlığı açısından önemli bir adım olduğuna inandığımız projemize destek vermeniz bizi onurlandıracaktır.
Bugün gururla açıkladığımız bu toplumsal dayanışmada tuzu bulunan “Sayın Fikri Toros”a, bizler için büyük motivasyon kaynağı olan sayın “Özalp Nailer”e, 20 “Teneke Ev” ile projenin gerçekleşmesine büyük hız kazandıran “Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği”ne, görsel desteği ile “PEM Reklam ve Pazarlama Ltd.”e Yeşil Barış Hareketi adına, ülkemiz adına, dünyamız adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bu arada en büyük yükü birlikte sırtlanmak üzere işbirliği yapmayı kabul eden “Lefkoşa Türk Belediyesi”ne de ayrıca çok teşekkür ederiz.”

“Ülkemiz ve Dünyamız tekdir, onu yok etmeyelim… Bugün yapabileceklerimiz vardır… Çevreyi kurtarmak için yarın çok geç olacaktır”