Home / Haber / Teneke Çocuk Projesi Kapsamında Mağusa Bölgesi 1. Ayrıştırma Etkinliği Gerçekleştirildi!

Teneke Çocuk Projesi Kapsamında Mağusa Bölgesi 1. Ayrıştırma Etkinliği Gerçekleştirildi!

Gazimağusa’da Teneke Çocuk projesi kapsamında gerçekleştirilen 1. Ayrıştırma etkinliği bugün yapıldı.

Etkinlikte açıklama yapan Yeşil Barış Harekatı Başkanı Ersun Aytaç, teneke Çocuk Projesinin çevre bilinicini ve farkındalığını yaratma adına daha iyi bir çevrede yaşamak için hayata geçirilen bir etkinlik olduğunu dile getirerek Mağusa bölgesindeki ilk ayrıştırma etkinliğini bugün gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu etkinlik için daha önce 2 ayrıştırma etkinliğinin Lefkoşada yapıldığını sözlerine ekleyen Aytaç, Her Daim Dostlar Grubu, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği, Do Re Mi Sanat Akademisi ve Yeşil Barış Hareketi olarak birlikte organize ettikleri etkinliğin, farkındalığın daha da artmasını ve geri dönüşümün toplumda bir alışkanlık yaratmasını umut ettiklerini söyledi.

Her Daim Dostlar Grubu üyelerinden Aykan Sahir de gerçekleştirile etkinlikte açıklama yaparak geçmişte yine böyle bir etkinliklere destek verdiklerini, bugünde burada yapılan ayrıştırma etkinliğine Her Daim Dostlar olarak katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ve toplumda farkındalık yaratmak için her konuda yardımda bulunduklarına açıklık getitdi.

Ülkemizde çöp toplama ayrıştımalarının yapılmadığğını vurgulayan Aykan Sahir, Yeşil Barış Hareketini gönülden kutladıklarını ve yapılan ayrıştırma etkinliğinin mesaj verici olduğunu sözlerine ekledi.

Do Re Mi Sanat Akademisi’nden Ayşe Bilgeer de konu ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Bilgeer bu etkinliğin düzenlenmesi ile Teneke Çocuk Projesini hayata geçiren herkese teşekkür ederek, ayrıştıma farkındalığının özellikle okullarda bilinçli şekilde yayılması gerektiğini ve böyle etkinliklerin daimi olması gerektiğini vurguladı.

Yapılan ayrıştırma etkinliğinde Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir . projenin başlamasının üzerinde 1 yıl geçtiğini ve çöplerle boğuşan ülkenin yıllardır geri dönüşüm hakkında hiç bir düzenlemenin olmadığını, bu nedenle Yeşil Barış Hareketi olarak bu işe öncülük etmeye başladıklarını belirtti.

16 Belediye Bölgesinde Faal duruma geçtiklerini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını açıklayan Sahir, faliyetlerinin artarak devame etmesinin sonucunda farkındalığında artmasını ile hedeflerine ulaşacaklarını söyledi. Sadece etkinlik olması değil ülkede sürdürülebilir bir çalışma mekanizması haline gelmesini ve tüm ülkede çalışır hale gelmesini amaçladıklarını, ikinci bir proje olarak Umut Tenekeleri isimli bir proje geliştirdiklerini ve Avrupa Birliğinden finansman sağladıkarını belirtti. ( Kaynak: MHA)

Yazının Orjinali:
http://www.kibrishaber.com/haber-detay/teneke-cocuk-projesi-kapsaminda-1-ayristirma-etkinligi-gerceklestirildi-41402/

12662521_10205521925707611_4244076089782574916_n12630950_10153961833556096_885191548_o